A családom legnagyobb örömére én magam is hozzáfogtam a párolós modszerrel készült étkek elkészítéséhez, és a legnagyobb csodálkozásomra jóízüen meg is ették, én pedig nem győzrem bezsebelni a rengeteg elismerő szót, dícséretet. Nagyon boldog voltam, mert 20 perc alatt kiadós étkeket lehet elővarázsolni, fantasztikus ízvilággal és kevés mosatlannal. Időt, energiát és konyhapénzt spórolok ezzel a technikával.
Mielőtt a recepteket leírnám, felsorolom, hogy valójában milyen fűszereket használok. Egyiket sem hozattam, mind beszerezhető a hazai boltokban.
A hús is csak fűszerként szerepel az ételekben , ezért már itt jelentős a megtakarítás.
És most a fűszerek:
Ánizs:
felhasználható fűszerként
- mártások, sütemények, pudingok,
- gyümölcslevesek, édes rizsek,
- keleten: főzelékek
Érdekesség:
A svédek pálinkája, az akvavit, a görögök itala, az úzo, a törökök nemzeti itala, a raki és a bolgár masztika egyaránt ánizspálinka.
Bazsalikom:
felhasználható fűszerként
- levesek, saláták, pácok, mártások,
- sültek, vagdaltak,
- paradicsomos, tök-, bab-, gomba-, csirke- és halételekhez.
- Ha nincs, petrezselyemmel helyettesíthetjük.
Jótanács: Mivel a bazsalikom kellemes aromája a főzés során hamar elillan, csak az utolsó percekben tegyük az ételbe, vagy a már kész fogást fűszerezzük vele közvetlenül tálalás előtt.
Érdekesség:
A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese-és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre, mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van.
Elkészítése: 2 csésze vízbe 28 g bazsalikomlevelet tegyünk és kis lángon 20 percig főzzük – csészénként 2 szemnyi őrölt feketeborsot is tehetünk bele, ami kitűnő segítség lázas megbetegedések esetén.
Boróka:
Füszerként felhasználható:
- pácok, mártások, főzelékek,
- sertés-, hal- és vadhúsok, libák, kacsák, rostonsültek, vadpástétomok,
- saláták, káposztás ételek készítésénél.
- Jól társítható bazsalikommal, kakukkfűvel, foghagymával, rozmaringgal, majoránnával, mustárral.
Érdekesség:
Finom lekvárt főzhetünk belőle, de pálinka készítésére is használják (borovicska, gin).
Gyógyhatása
Hatóanyagai: illóolaj, cukor, gyanta, cseranyag, gumi, viasz, pektin, C-vitamin.
Teáját régóta alkalmazzák házi orvosságként vízhajtó, izzasztó, vese-, epekőoldó, szélhajtó, étvágyjavító, emésztést serkentő, görcsoldó hatása miatt. Alkalmazzák reumatikus panaszok, köszvény és csúz esetén is.
Boróka tea készítése: 2 dl vízzel forrázzunk le 4 apróra összevágott borókabogyót. Hagyjuk ázni 5 percig, majd szűrjük le. Naponta 1-3 csésze tea fogyasztása ajánlott. 3 hétnél tovább tartó használata nem javasolt, mert vesekárosodást okozhat, - ezért vesebetegek nem is fogyaszthatják. Ezen kívül felerősítheti a szervezetben lévő gyulladásos folyamatokat, irritálhatja a gyomor és bél nyálkahártyáját.
Vigyázat! Terhes kismamáknál fokozza a méhizomzat összehúzódását, ezért számukra ellenjavallt!
Bors:
Felhasználható fűszerként:
- levesek, főzelékek,
- húsételek - borsos marhatokánynak, pirított májnak, vagdalt húsféléknek-,
- mártások, saláták, öntetek, pácok készítésénél.
Aki nem fogyaszthatja, helyettesítheti borsikafűvel.
Érdekesség:
A bors fűszernövény, mely többféle színben kerül forgalomba. A fűszerbogyó színe az érési folyamat alatt folyamatosan változik, attól függően, hogy mikor szedik le a termést, lehet fekete, zöld, rózsaszínű és fehér.
- A fekete bors a növény éretlenül szedett, szárított termése, mely a legcsípősebb változat.
- A fehér bors az érett termésből készül, melynek a külső héját eltávolítják,majd mossák, szárítják, míg a kívánt világos színt el nem érik. Ez a változata kevésbé csípős, aromásabb.
- A zöld bors a növény éretlen bogyóinak a feldolgozásából jön létre, enyhén csípős.
Gyógyhatása:
Hatóanyagai: Illóolajat, piperint, pirolint, karicint tartalmaz. A legtöbbször őrölt borssal ízesítünk különféle ételeket, de egészben is felhasználható. Minél finomabbra daráljuk a borsot, annál jobban érezhető az aromája. Az őrölt bors fokozatosan elveszíti az erejét.
A bors étvágygerjesztő hatású, emellett vizelet- és szélhajtó. nyálkahártya-irritációt okozhat, ezért gyomorbetegek nem fogyaszthatják - helyettesíthető a borsikafűvel.
Folytatom......
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.