Életenergia a táplálékainkban

.A csi, vagyis az energia táplálékainkban szintén megtalálható. Ha "élô", azaz friss ételeket fogyasztunk, vagy olyanokat, melyek a természetben megjelenô formájukhoz hasonló állapotban vannak, életerônket akár meg is duplázhatjuk

Kedves egészségükre

fubenfaban: enHurai Ági vagyok. Tanácsadóként dolgozom a Neways International-nél. Fontosnak tartom, hogy a károsanyag mentes kozmetikumok és étrendkiegészítők mellett, segítsek a helyes étkezési szokások kialakításában. Receptjeim a sajátjaim. Szeretetel adom át őket. A lényeg az elkészítésben van, friss zöldségfélék rövid ideig párolva, különböző fűszerkompozíziókkal ízesítve. Fogadják tőlem olyan szeretettel, mint amilyen szeretettel adom. Kedves egészségükre,jó étvágyat!

Friss topikok

Archívum

2008.07.10. 18:42 bionomland

A keleti táplálkozás titka

A feng shui konyha az alacsony zsírtartalmú, de tápláló zöldségekre és gyümölcsökre épül.

 

Kínában a feng shui táplálkozás rendszeres testmozgással párosítva legalább olyan gyakori, mint nálunk a gyorséttermek és a televíziózás kettôse. A kínaiak az európaiaknál 30%-kal több kalóriát visznek be szervezetükbe, mégis karcsúak és egészségesek maradnak. Háromszor annyi rostot fogyasztanak, viszont az általunk megevett zsírnak alig a felét. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy náluk kevesebb a rákos megbetegedések száma.

A keleti táplálkozás 5 alappillére

1. A húst ne fô ételként, hanem más ételek kiegészítôjeként használjuk!

A kínai étlapokon sehol sem találunk zsíros hamburgereket. Az ottani étrendnek mindössze 20%-a állati eredetű, szemben a modern nyugati táplálkozás 60-80%-ával. Az ázsiai szakácsok kis mennyiségű húst használnak, azt is inkább az ételek ízesítésére. Ezért található náluk olyan sok szója termék, mely nemcsak proteinben gazdag, hanem komplex szénhidrátokat is tartalmaz.

2. Törekedjen rostdús táplálkozásra!

A vidéki emberek Kínában háromszor annyi rostot fogyasztanak, mint a nyugati társadalmak. Ételeiket nagyrészt zöldségek alkotják, a brokkolitól a különbözô babfélékig, desszertnek pedig gyümölcsöt fogyasztanak.

3. Kísérletezzünk egzotikus ízekkel!

Amíg a nyugati társadalmakban vajjal, majonézzel, és készen vett öntetekkel próbálunk ízt és harmóniát csempészni ételeinkbe, a kínaiak kalóriamentes, ízletes fűszerek és gyógynövények százait használják erre a célra. Szójaszószt, halszószt, osztrigaszószt, 'miso'-t (erjesztett babmassza) és tengeri algát használnak só helyett. Erôs fűszerként pedig chilit, wasabi-t (japán tormaszósz por), 'kimchi'-t (koreai káposzta étel), curryt, fokhagymát és mogyoróhagymát. A különleges ízeket pedig a gyömbér, citromfű, bazsalikom és egyéb egzotikus fűszerek adják. Helyhiány miatt nem tudjuk a kínai fűszerek széles tárházát bemutatni, de ha  tanácsra van szüksége, az ázsiai éttermekben, vagy az e termékekre specializálódott boltokban biztosan örömmel nyújtanak felvilágosítást.

4. Tiszteljük az ételeket!

Likvidáljuk rossz szokásainkat! A mai rohanó világban gyakran csak azért eszünk, hogy megtöltsük gyomrunkat. Sajnos nem figyelünk a lényegre, minek következtében szükségtelenül sokat eszünk és elhízunk. A figyelmes étkezés technikáját könnyen elsajátíthatjuk, ha 'yin' állapotban fogyasztjuk el étkeinket, azaz nyugodtan, elmélkedve. Ez nem egyszerű dolog mai száguldó társadalmunkban, de ha sikerül, bizonyos rossz szokásokat kiküszöbölhetünk általa. Ne étkezzünk TV nézés közben, vagy számítógép elôtt. Ne hallgassunk hangos zenét és ne műanyag edényekbôl együnk. Élvezzük az evés minden pillanatát! Teaiszogatás közben gondoljunk arra, milyen melengetô, ahogy a folyadék leér gyomrunkba, és egész testünket új energiával tölti fel. Nézzük, ízleljük, kostolgassuk és értékeljük az elôttünk lévô ételt. Érezzük, amint bejut szervezetünkbe, és táplálja azt.

5. Fôzzünk zsírmentesen!

Az ázsiai szakácsok szeretnek grillezni, párolni, fôzni, és sűrű kavarás mellett sütni, azaz csupa olyan technikát alkalmaznak, ami kevés zsiradékot igényel. Ez az ínséges idôkbôl megmaradt szokás (amikor nem volt elegendô tüzelô) könnyen elsajátítható modern nyugati társadalmunkban is, hiszen energiatakarékos, arról nem is beszélve, hogy sok idôt is megspórolunk vele. Próbáljuk ki a párolás keleti módját (fűszernövényekkel ízesített víz fölött), melyet egy külön erre a célra készített bambuszkosárban a legjobb elvégezni. Ez egy olyan többrétegű edény, melyben egyszerre készíthetjük el a zöldségeket, a halat és egyéb ételféléket. Ezzel nemcsak a mosogatást könnyítjük meg, de idôt is spórolunk vele: Így mindössze 10-15 perc alatt elkészül minden. A keleti szakácsok gyors sütése sem igényel különleges eszközöket, mindössze egy fakanál és egy teflon edény vagy wok szükséges hozzá. Az összetevôket vágjuk egyformán apró darabokra, majd egy-két kanál egészséges mogyoróolajon, sűrű keverés mellett, nagy lángon pirítsuk meg és percek alatt kész a vacsora.

 

A gyomor és a lép a fõ szervek, amelyek a táplálék feldolgozásár végzik. Ezek a szervek alakítják át a táplálékot csi energiává és nedvekké, azután elszállítják a csit és a nedveket a többi szervnek. Egészséges mûködésük alapvetõ fontosságú, hiszen azt szeretnénk, hogy az elfogyasztott ételek hasznunkra váljanak. Ha törõdünk lépünk és gyomrunk energiájával, biztosítják számunkra a hosszú és egészséges életet.

 

Mit együnk?

Főzés előtt lehetőleg 1-2 órával leszedett zöldséget, gyümölcsöt. Frissen elkészített ételeket fogyasszunk.  A hipermarketekben vásárolt élelmiszereknek, mireliteknek, félkész, kész étkeknek nincs energiájuk.

Télen a gyümölcsöt is párolva fogyasszuk, nyáron viszont hidegen, frissen fogyasszuk, főzés nélkül

A hús félét fűszerként, izesítőként fogyasszuk a párolt zöldségek mellé

 

Hogyan együnk?
A rendszertelen evés, az egyes étkezések kihagyása és a zaklatott körülmények között történõ étkezés mind kimerítik a lép és a gyomor csi energiáját. Ha evés közben a televíziót nézzük, akkor a csi és a vér a szemekhez húzódik, és feszültség nehezedik a májra. Ezért a gyomor nem tud az étel feldolgozására "koncentrálni". Ha nyugodt körülmények között, a család többi tagjával együtt fesztelenül folynak az étkezések, ez már önmagában egészséges foglalatosság, és erõsíti a lép és a gyomor energiáját.

Vegetarianizmus
Keleten rengeteg követõje van a vegetarianizmusnak, és az elmúlt években Nyugaton is nõtt híveinek tábora. Mivel a hús általában meleg energiájú, a hideg, nyirkos idõjárási körülmények között nagyon vigyázni kell, ha egyáltalán nem eszünk húst. Akkor a csi energia elnyerésének más formáira kell gondolni, mint például a csikong vagy a meditáció, és ezekkel kell az étrendet "kiegészíteni". Az elégséges mennyiségû fehérjebevitel biztosításínak legjobb módja, ha naponta legalább egy alkalommal hüvelyeseket (babot vagy lencsét), gabonát és diót vagy mogyorót egyszerre fogyasztunk. Ezenkívül figyelni kell elegendõ melegítõ energiájú ételek, például gyömbér, kardamon, fokhagyma és fahéj fogyasztására is.

 

SÜTÉSI-FÕZÉSI MÓDSZEREK

·  Sütés: a hagyományos módon, nem túl forró sütõben sütött étel segíti a lép energiáját.

·  Gõzölés: eredménye nedvdús étel, ami hasznos a tüdõnek.

·  Párolás, pirítás: mindkét módszerrel készült ételek melegítõ hatásúak.

·  Zsírban sütés, grillezés, nyárson sütés: ezek a módszerek növelik az étel energiáját, ezért hideg idõjárási feltételek mellett elõnyösek (annak ellenére, hogy a kerti grillsütésre általában nyáron kerül sor).

·  Mikrohullámú sütõ: erõs energiát hoz létre, amely jang jellegû. Eloszlatja az étel csi energiáját, és kiszárítja a nedveket. Ha bosszú idõn keresztül fogyasztunk mikrohullámú sütõben készült ételeket, ez gyengíti a lép és a gyomor csi energiáját, szárazságot okoz a testben, ami forróság formájában nyilvánulhat meg.

AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS

·  Egyen rendszeresen, naponta háromszor.

·  Fõleg meleg ételeket egyen. Ez létfontosságú a hûvös, mérsékelt éghajlati viszonyok között.

·  Friss, lehetõleg biokertészetben termesztett alapanyagokat használjon.

·  Az évszaknak megfelelõ, helyben termesztett ételeket fogyasszon.

·  Egyen lassan, fesztelen hangulatban.

·  Természetes édesítõként mértékletesen használjon mézet, szárított gyümölcsöt.

·  Egyen jól megfõzött gabonaféléket.

·  Reggelire egyen kását, zabkását, vagy rizskását.

·  Egyen leveseket, párolt ételeket és serpenyõben pirított ételeket. A vörös húsok mérsékelt fogyasztása elfogadható, különösen hideg idõjárási viszonyok között.

·  Igyon gyógynövényekbõl készült teákat, amelyek segítik az emésztést.

·  Egyen sok friss zöldséget és gyümölcsöt.

Kerülje:

·  A kávé, alkohol, csokoládé és erõs élénkítõszerek túlzott fogyasztását (ha az egészsége bármilyen mértékben megromlott, a legjobb, ha teljesen kerüli ezeket.

·  A félkész, tartósított élelmiszereket (konzerv és tasakos élelmiszereket, és amelyekben adalék anyagok vannak.

·  A hántolt, finomított gabonaféléket, fehér cukrot.

 

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: egészség életmód keleti táplálkozás


A bejegyzés trackback címe:

https://eletenergia.blog.hu/api/trackback/id/tr29562625

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása